4 Temmuz 2015 Cumartesi

ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ

ANADOLU MEDENİYETLERİ MÜZESİ


Tatile girince yakın arkadaşım Yıldız ile müze gezisi planladık ve .anadolumedeniyetlerimuzesi den başladık.
Giriş de müze kart uygulumasına başvurabiliyorsunuz. Çocuklar ücretsiz. Öğretmen indirimi var. Ben müze kartı 20 liraya çıkartım.Müzenin Tarihçesi
Ankara’da ilk müze, Kültür Müdürü Mübarek Galip Bey tarafından 1921 yılında kalenin Akkale olarak isimlendirilen burcunda kurulmuştur. Bu müzenin yanısıra Augustus Mabedi ile Roma Hamamında da eser toplanmıştır.

Atatürk’ün telkinleriyle merkezde bir “Eti Müzesi” kurma fikrinden hareket edilerek diğer bölgelerdeki Hitit eserleri de Ankara’ya gönderilmeye başlanınca geniş mekanlara sahip bir müze binası gerekli görülmüştür. O zamanki Kültür (Hars) Müdürü Hamit Zübeyr Koşay tarafından, devrin Maarif Vekili Saffet Ankan’a metruk halde bulunan Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Hanın onarılarak müze binası olarak kullanılması önerilmiş, bu fikir kabul edilerek, 1938 yılından 1968’e kadar devam eden bir restorasyon çalışması başlatılmıştır. Bedestenin orta bölümünde yer alan kubbeli mekanın büyük bir kısmının onarımının 1940 yılında bitirilmesi ile eserler, Alman Arkeolog H. G. Guterbock başkanlığındaki bir heyet tarafından yerleştirilmeye başlanmış, 1943 yılında binaların onarımı devam ederken, orta bölüm ziyarete açılmıştır. Bu bölümün onarım projesi Y. Mimar Macit Kural, ihale sonrası onarımı ise Y. Mimar Zühtü Bey tarafından yapılmıştır. 1948 yılında Müze İdaresi Akkaleyi depo olarak bırakıp, Kurşunlu Hanın onarımı tamamlanan dört odasına yerleşmiştir. Kubbeli mekanın çevresindeki arastanın restorasyon ve teşhir projeleri Anıtlar Yüksek Mimarı İhsan Kıygı tarafından hazırlanmış ve uygulanmıştır. Beş dükkan orijinal halde bırakılıp, dükkan aralarındaki bölmeler kaldırılmış ve böylece, teşhir için geniş bir çevre koridoru elde edilmiştir. Müze yapısı 1968 yılında son şeklini almıştır. Bugün idari bina olarak kullanılan Kurşunlu Han’da araştırmacı odaları, kütüphane, konferans salonu, laboratuvar ve iş atelyeleri yer almakta, Mahmut Paşa Bedesteni ise teşhir salonu olarak kullanılmaktadır.

Bugün kendine özgü koleksiyonları ile dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesinde, Anadolu Arkeolojisi, Paleolitik Çağdan başlıyarak günümüze kadar Osmanlı devrinin bu tarihi mekanlarında kronolojik bir sırayla sergilenmektedir.

 
Alıntı .muzenin-tarihçesi . Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Müzeye gitmeden de sanal gezinti yapabilirsiniz

Çok uzun zamandır görmek istediğim bir müze idi. Hititler , Frigyalılar ilgimi çeker.
Değdi , gerçekten de değdi. Tekrar gideceğim bir müze.
Çağan emre zaten Ankara'da olmamızın avantajıyla her sene okuluyla gidecek. Onun ilgisi giriş de bir boğanın avlandığı için taşa resmedilmesiydi. Gezi süresince boğayı öldürmek yanlış  olduğunu söylendi.
Ne yazık ki ona cevap verirken resimleyememişim.

Neolitik Dönem   


 ve beni en heyecanlandıran figürlerden biri
işte bu
Ankara'nın simgesi
Diğeri . Kızılay'da dev heykelini görebilirsiniz 
 Ortada ki resimde bu boğa heykelinin bulunduğu anda ki resmi.

Bunları canlı olarak karşınızda görmek muhteşem
 

 
 
ve Hititler bölümü    İnandık Vazosu. Vazonun üzerindeki kabartmaları sanal olarak size anlatan bir kısım var.

 Bayağı büyük bir vazo.
 ve Kibele
  Orthostat kelimesini çok görüyorsunuz
 Anlamı
Alt duvar sıralarını oluşturan büyük taş bloklar.

Sanat Terimi Olarak Orthostat :
1. Eski Mezopotamya özellikle Asur ve Hitit mimarîlerinde, yapıların dış cephelerinin altında yer alan kabartmalı taş blok.

2. Hitit mimarisinde yapıların alt kısmında yer alan dikey duran üzerinde kabartmalar bulunan blok taş.
Alıntı :http://www.dersimiz.com/terimler-sozlugu/Orthostat-Nedir-17345.htmlBildiğimiz bir kabartma yani orthostat Kargamış - Kral Burcu Orthostat larAlacahöyük Sfenksleri -  Çift Başlı  Kral  Kabartması

 Hitit Yazıları

 


 Kral Mutallu Heykeli , Aslantape M.Ö. 1200-700
Heykel saray girişinde gömülü bulunmuştur.Buluntu yerine sadık kalınarak girişin sağına yerleştirilmiştir.

 
 
 Zeytin yaprağı süslemeli Altın Çelenk Helenestik Dönem

 
 
 
Frig dönemi Kybele Kabartması M.Ö. 7. yüzyıl 

 

 Gezimizden daha bir sürü bilgi öğrendik ama bence siz kendiniz bunu deneyimlemelisiniz.
 Tarihimize sahip çıkalım.

2 yorum:

  1. biz müze gezilerine bayılıyorum

    YanıtlaSil
  2. Anadolu Medeniyetleri Müzesi, bir müze gezisinden çok daha fazlasını sunuyor. Gerçekten görülmeye, gezilmeye değer bir müze. Yazınız ve fotoğraflarınız için teşekkürler.

    YanıtlaSil